Saldent

Toksyna botulinowa jest preparatem chętnie stosowanym w medycynie estetycznej z uwagi na wysokie bezpieczeństwo, przemijający charakter działania i wysoce zadowalające efekty terapeutyczne.
Mechanizm działania toksyny botulinowej typu A polega na zniesieniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego co prowadzi do rozluźnienia docelowego mięśnia wraz ze znajdującą się nad nim skórą.
W efekcie uzyskujemy wygładzenie zmarszczek mimicznych lub przynajmniej znaczne ich spłycenie.
Twarz nabiera łagodniejszego i młodszego wyglądu. Początek działania obserwujemy po około 3 dniach,
pełny efekt po 10-14 dniach, a czas trwania efektu wynosi około 3-4 miesiące (czasami ok. pół roku).
Dawki toksyny stosowane w medycynie estetycznej są bardzo małe więc nie istnieje ryzyko toksyczności ogólnoustrojowej(ponad 2,5 tys. jednostek). Jeśli nawet wystąpią jakieś powikłania miejscowe, mają one charakter przejściowy i nie stanowią żadnego zagrożenia dla pacjenta. Ważnym zastosowaniem toksyny botulinowej jest także leczenie nadpotliwości oraz przerostu mięśni żwaczy .
botox
Wskazania do stosowania toksyny botulinowej w medycynie estetycznej:
- pionowe zmarszczki gładzizny
- poziome zmarszczki czoła
- zmarszczki wokół oczu „kurze łapki”
- zmarszczki „królicze” nosa
- zmarszczki wokół ust „zmarszczki palacza”
- opadające kąciki ust
- „brukowana”broda -zmarszczki szyi-„wstęgi”

Po okresie działania toksyny botulinowej praca mięśni okolic poddanych zabiegowi stopniowo powraca do stanu pełnej aktywności. Po tym czasie w celu utrzymania efektu zabieg należy powtórzyć. U osób młodych z bogatą mimiką twarzy podawanie toksyny botulinowej jest bardzo dobrym zabiegiem profilaktycznym chroniącym przed powstaniem utrwalonych zmarszczek w późniejszym wieku. U osób starszych mających zmarszczki także o charakterze statycznym oraz wynikające z naturalnych procesów zmian w skórze zachodzących wraz z wiekiem, warto rozważyć terapię skojarzoną z innymi zabiegami medycyny estetycznej( kwas hialuronowy, peelingi).

Toksyny botulinowej nie podaje się w następujących przypadkach:
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego(miastenia gravis,miopatie)
- ciąża i karmienie piersią
- terapia aminoglikozydowa
- miejscowe infekcje skórne
- nadwrażliwość na preparat

Zalecenia pozabiegowe: unikanie alkoholu w dniu zabiegu; unikanie nadmiernego wysiłku, sauny, basenu,solarium; powstrzymanie się od snu przez kilka godzin po podaniu toksyny; nie należy masować miejsca ostrzykiwania; zgłosić się na wizytę kontrolną 2 tygodnie po zabiegu.