Saldent

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu znaczenie profilaktyki próchnicy zębów,co wynika z mechanizmu powstawania tego schorzenia, nad czym w codziennym życiu nikt się szczególnie nie zastanawia.
Aby powstała próchnica musi być ząb, cukier, bakterie i czas. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej
(którą to właśnie próbujemy usuwać podczas szczotkowania zebów), wykorzystują do życia cukier z naszego pożywienia i wytwarzają kwasy. Te z kolei sprawiają, że szkliwo traci jony wapniowe i fosforanowe, ulegając demineralizacji. Proces ten ulega na szczęście odwróceniu,jeśli odpowiednio szybko wzrośnie pH śliny i nastąpi remineralizacja szkliwa.profilaktyka
Ślina stanowi bowiem bardzo ważną rezerwę jonów wapniowych fosforanowych i fluorowych, a ponadto działaprzeciwbakteryjnie.
Jeżeli procesy niszczenia (demineralizacji) przeważają nad procesami naprawczymi (remineralizacji) następuje rozwój próchnicy.
Atak kwasów powoduje zagłębienia w szkliwie, które traci gładkość
i łatwiej się przebarwia. W tym momencie znaczenie fluoru jest niepodważalne. Fluor wbudowuje się w szkliwo tworząc większe kryształy, które są bardziej odporne na działanie kwasów i w ten
sposób szkliwo zostaje "naprawione". Jeśli inwazja bakteryjna
osiagnie już granicę szkliwno-zebinową, rozpocznie się próchnica
tkanki zbinowej ,czego nie odwrócimy już zabiegami profilaktycznymi. Chociaż badania pokazują, że postęp próchnicy w obrębie szkliwa
trwa około 3-4 lata, to nie dotyczy to bruzd zębów.
Stąd bardzo ważne jest możliwie wczesne zabezpieczanie bruzd lakiem kompozytowym wzbogaconym dodatkowo fluorem. Największe korzyści z podaży fluoru czerpią zęby młode. Dlatego dzieci powinny być objęte planowymi zabiegami profilaktycznymi, o których decyduje lekarz indywidualnie do wskazań.

Równie ważna jest profilaktyka chorób przyzębia, które dotykają wszystkich grup wiekowych.
Warto podkreślić, że wspomniana już płytka nazębna usuwana podczas szczotkowania uzębienia, stanowi główną przyczynę zarówno próchnicy, jak i chorób przyzębia. Ilość płytki ma bezpośredni wpływ na powstawanie stanu zapalnego dziąseł, a następnie sąsiednich tkanek. Jeśli dojdzie do mineralizowania płytki, powstanie dobrze wszystkim znany kamień nazębny.
Złogi nazębne należy usuwać systematycznie, aby nie doprowadzić do poważnych chorób przyzębia.
Na chropowatej powierzchni kamienia zawsze zalega świeża płytka nazębna będąca siedliskiem masy drobnoustrojów wytwarzających toksyny.
Złogi usuwane są ultradźwiękowo, co sprawia, że zabieg nie jest bolesny. Dodatkowo po usunięciu kamienia zęby można poddać piaskowaniu, aby dokładnie oczyścić je z wszelkich osadów. Piaskowanie zalecane jest także u osób młodych, zwłaszcza noszących aparat stały, kiedy to higiena jest utrudniona.
Po zabiegu piaskowania wskazane jest przeprowadzenie fluoryzacji.